Golden Fiddle Awards

Winners and Finalists

Clicking on the names will take you to their home page, social network page or email link

 USE LINKS IN MENU ABOVE

Please Note:
The Golden Fiddle Awards placed a hold on our awards system in 2014 to enable a new strategic plan to be implemented.  We continued our association in Tamworth with an annual showcase until further notice.

THIS PAGE UNDER CONSTRUCTION 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

Winners and Finalists – 2014

Category 1– Best fiddler soloist

Finalists

Jeri Foreman Ian Cooper Peter Denahy
WinnerIan Cooper    

Category 2 – Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

The BostocksThe Round Mountain GirlsIan Cooper International SpectacularMurphy’s Pigs      
WinnerIan Cooper International Spectacular      

Category 3 – Best CD by a fiddler as soloist

Finalists

‘Gathering Storms’ by Georgia Rose‘Jeri Foreman’ by Jeri Foreman‘Wishbone Road’ by Peter Denahy    
Winner‘Wishbone Road’ by Peter Denahy    

Category 4 – Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

‘The Great Unknown’ by The Bostocks‘Getting there is only half way back’ by the Round Mountain Girls‘Ruckus Juice’ by The Seals‘The Fiddle Music of Joe Yates’ by Catherine Ovenden, Wendy Hodgins,Steve Cook, Barry McDonald and Jeremy Dunlop      
Winner‘The Fiddle Music of Joe Yates’ by Catherine Ovenden, Wendy Hodgins,Steve Cook, Barry McDonald and Jeremy Dunlop      

Category 5 – Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner

Winner: Joe Yates

 

Category 6 – Youth Achievement Award

Finalists

Georgia RosePumpkin JuiceTangled StringsKurdika      
WinnerGeorgia Rose      

 

Category 7 – Best fiddle teacher

Not Contested

Category 8 – Best fiddle composition

Finalists

‘Crawling from the Wreckage’ by Ron Dimmick and Donna Reynolds‘Get off your high horse’ by The Bostocks‘No bigger than an envelope’ by Jeri Foreman    
Winner‘No bigger than an envelope’ by Jeri Foreman    

 

Winners and Finalists – 2013

Category 1– Best fiddler soloist

Finalists

Adrian Keating Emma Nixon Marian Burns  

Winner

Marian Burns

Category 2 – Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

 

Melbourne Scottish Fiddle Club
Rhiannon and Monique
Ruby Boots
The Bostocks
Classically Blue
Quatro
Round Mountain Girls

Winner
Round Mountain Girls

Category 3 – Best CD by a fiddler as soloist

Finalists

Roots and All – Emma Nixon and Chris Stone
The Paris Sessions – Marian Burns

Winner
The Paris Sessions – Marian Burns

Category 4 – Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

Of and Island – The Melbourne Scottish Fiddle Club
Five for the Road – Rhiannon and Monique
At Last – Ruby Boots
Classically Blue Live – Classically Blue
Ripple Effect – Quatro
Cover Girls – Round Mountain Girls

Winner
Of and Island – The Melbourne Scottish Fiddle Club

Category 5 – Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner
Greg O’Leary

Category 6 – Youth Achievement Award

Finalists

Rhiannon and Monique
Quatro
Tangled Strings
Ruby Boots
Georgia Rose
Winner
Rhiannon and Monique

Category 7 – Best fiddle teacher

Not Contested

Category 8 – Best fiddle composition

Finalists

St Athalie’sWaltz – Judy Turner and Neil Adam for the Melbourne Scottish Fiddle Club
Tiger – Lady Violin – Michelle Hood
Murray River Princess – Marian Burns

Winner

St Athalie’sWaltz – Judy Turner and Neil Adam for the Melbourne Scottish Fiddle Club

 

Winners and Finalists – 2012

Category 1– Best fiddler soloist

Finalists

Chris Stone Emma Barlow George Jackson  

Winner

George Jackson

Category 2 – Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

Quatro
Round Mountain Girls
The String Contingent

Winner
Round Mountain Girls

Category 3 – Best CD by a fiddler as soloist

Finalists

Chasing the Sunset – Emma Nixon
George Jackson – George Jackson

Winner
Chasing the Sunset – Emma Nixon

Category 4 – Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

TSC II – The String Contingent
Bush Gothic – Jenny Thomas and the System
Until it’s time to go – VARDOS

Winner
TSC II – The String Contingent – Fiddler Chris Stone

Category 5 – Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner
Paul Rabbit Robinson

Category 6 – Youth Achievement Award

Finalists

Sean and Miss Bow
Georgia Rose
Quatro

Winner
Quatro – Amity Brand, Claudia Vogel, Vanessa Smith, Radha Shukla

Category 7 – Best fiddle teacher

Finalists

Rachel Harbison
Paul Rabbit Robinson

Winner

Paul Rabbit Robinson

Category 8 – Best fiddle composition

Finalists

Great Ocean Road – Graham McLeod
Lorelleveous – Ron Dimmick/Liam Kilpatrick, The Leaping Lizards
Chorizo y Queso – Holly Downes

Winner

Chorizo y Queso – Holly Downes

 

Winners & Finalists – 2011

Best fiddler soloist

Finalists

Chris Stone Marcela Taylor
Nigel Maclean    

Winner

Nigel Maclean

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

The String Contingent – Chris Stone
Smokin Crawdads – Ian Cooper
Leaping Lizards – Liam Kilpatrick
The Bostocks – Rachel Bostock
Round Mountain Girls – Rabbit Robinson

Winner
The Bostocks – Rachel Bostock

Best CD by a fiddler as soloist

Winner
‘Move On’ – Marcela Taylor

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

‘The String Contingent’ – The String Contingent – Fiddler Chris Stone
‘Straight to the Pool Room’ – The Smokin Crawdads – Fiddler Ian Cooper
‘Shedding my Skin’ – The Leaping Lizards – Fiddler Liam Kilpatrick
‘Not by a long Shot’ – The Bostocks – Fiddler Rachel Bostock

Winner
‘The String Contingent’ – The String Contingent – Fiddler Chris Stone

Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner
The Leaping Lizards – Ron Dimmick, Donna Reynolds and Hugh Curtis, their new violinist, replacing Liam Kilpatrick, who retired from the band at the end of last year.

Best fiddle teacher

Finalists

Andras Racz
Karen Jackson
Emma Nixon

Winners

Andras Racz and Emma Nixon

Best fiddle composition

Finalists

‘Jazz Suite of the Week’ – Phil Rooke
‘The Whiskey Club’ – Rhiannon Fenn
‘Scutterby Slip’ – Leaping Lizards
‘Run and Hide’ – The Bostocks

Winner

‘Jazz Suite of the Week’ – Phil Rooke

Youth Achievement Award

Finalists

Quatro – Amity Brand, Claudia Vogel, Vanessa Smith, Radha Shukla
Emma Barlow
Ashleigh Dallas
The String Contingent – Chris Stone, Graham McLeod, Holly Downes

Highly Commended
Quatro – Amity Brand, Claudia Vogel, Vanessa Smith, Radha Shukla

Winners
Emma Barlow and Ashleigh Dallas

Winners & Finalists – 2010

Best fiddler soloist

Finalists

Catherine Fraser Marian Burns
Andy Baylor    

Winner

Catherine Fraser

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

Lolo Lovina – Jess Randall
Round Mountain Girls – Paul ‘Rabbit’ Robinson
Evenish – Khalida Foster and Tom De Ridder
Davidson Brothers – Lachlan and Hamish Davidson
Vardos – Alana Hunt

Winner
Davidson Brothers – Lachlan and Hamish Davidson

Best CD by a fiddler as soloist

Finalists

Just Fiddlin’ Around by Marian Burns
Possum Stole the Pumpkin by Andy Baylor
Rhymes and Reasons by Catherine Fraser

Winner

Possum Stole the Pumpkin by Andy Baylor

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists

Baro Love – Lolo Lovina
Gates of Gold – Melbourne Scottish Fiddle Club
White Rum by Round Mountain Girls
Born to Play by Davidson Brothers
Wild Side of the Village by Vardos

Winner

Gates of Gold – Melbourne Scottish Fiddle Club

Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner

Marian Burns

Best fiddle teacher

Finalists

Catherine Fraser
Marian Burns
Emma Louise Nixon

Winner

Emma Louise Nixon

Best fiddle composition

Finalists

Clare O’Meara for ‘Oily Rag’
Melbourne Scottish Fiddle Club for ‘The Original Set’
Catherine Fraser for ‘The Hills of Kaitoke’
Davidson Brothers for ‘Agony and Ecstacy’
Khalida Foster for ‘Hot Whiskey’

Winner

Melbourne Scottish Fiddle Club for ‘The Original Set’

Youth Achievement Award

Finalists

Penelope Somerville
Khalida Foster

Winner

Khalida Foster

Winners & Finalists – 2009

Best fiddler soloist

Finalists:
Daniel Weltlinger
Shenton Gregory
George Jackson
Khalida De Ridder

Winner: Daniel Weltlinger

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:

Jigzag
Finn McCool
Trouble in the Kitchen
Grassroots Street Orchestra

Winner:
Jigzag

Best CD by a fiddler as soloist

Finalists:
‘Rise’ by The Crooked Fiddle Band featuring Jess Randall
George Jackson, for solo work with guitarist Davydd McDonald

Winner:

‘Rise’ by The Crooked Fiddle Band featuring Jess Randall

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
‘The Next Turn’ by Trouble in the Kitchen
‘Ivory Tower’ by The Fiddle Chicks

Winner:
‘The Next Turn’ by Trouble in the Kitchen

 

Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner:
Pixie Jenkins

Best fiddle teacher

Winner:

George Washingmachine

Best fiddle composition

Finalists:
‘Spicy Fruit Reel’ by Clare O’Meara
‘Dial a Watts’  by Simon Watts
‘Spinning Her’ by George Jackson

Winner:
‘Spicy Fruit Reel’ by Clare O’Meara

Youth Achievement Award

Finalists:
George Jackson
Khalida De Ridder

Winner
George Jackson

Winners & Finalists – 2008

Best fiddler soloist

Finalists:
George Washingmachine
Adrian Keating
Nigel MacLean
Gisele Scales
Shenton Gregory
Marcela Taylor

Winner: George Washingmachine

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
Ben the Hoose
Blue Drag
Shenzo’s Electric Stunt Orchestra
Sydney Lyric Orchestra
Crooked Fiddle Band
The Davidson Brothers (Players: Hamish Davidson – fiddle,banjo, guitar Lachlan Davidson – fiddle, mandolin, guitar Bryan Sutton – guitar Randy Kohrs – dobro Dennis Crouch – bass Travis List – guest vocal)

Judges’ Commendation:
Crooked Fiddle Band

Winner:
The Davidson Brothers (Players: Hamish Davidson – fiddle,banjo, guitar Lachlan Davidson – fiddle, mandolin, guitar Bryan Sutton – guitar Randy Kohrs – dobro Dennis Crouch – bass Travis List – guest vocal)

Best CD by a fiddler as soloist

Finalists:
‘Dining Room Sessions’ by Michael Kerin
Room 301 Sessions’ by George Washingmachine
I’ll See You There’ by Nigel Maclean

Winner: ‘Dining Room Sessions’ by Michael Kerin

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
‘I’ll see you there’ by Blue Drag
Davidson Brothers
‘Now to the Future’ by Fourplay
‘Room 301 Sessions’ by George Washingmachine
‘Quartet In the Middle’ byJigzag
‘Now to the Future’ by FourPlay String Quartet

Winner:
‘I’ll see you there’ by Blue Drag

Best fiddle teacher

Finalists:
Jan Cooper
Phil Rooke

Winner: Jan Cooper

Best fiddle composition

Finalists:
‘Tipsy Gypsy’ by The Davidson Brothers
‘Lock, Stock and Two Smoking Bostocks’ by The Bostocks
‘Tsunami Surfing’ by Caroline Trengove and Greg Bryce and Jigzag
‘Arachnareelia’ by Clare O’Meara and Fiddlers Feast
‘Jasmin’ by Nigel Maclean Blue Drag
‘Now to the Future’ by Shenton Gregory Fourplay

Winner:
‘Tipsy Gypsy’ by The Davidson Brothers

Youth Achievement Award:

Winner:
The Bostocks

Winners & Finalists – 2007

Best fiddler soloist

Finalists:
Marcela Taylor
Ronni Rae Rivers

Winner:
Marcela Taylor

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
CODA ( Players: Nick Wales – viola, keyboard,electronics, Naomi Radom – violin, melodica, Jared Underwood – drums,octapad, Oliver Smith – bass, Bree Van Reyk – vibraphone, percussion)
Fiddlers Feast (Players: Marcus Holden,Clare O’Meara, Mark Oates, Andrew Clermont, George Washingmachine, Garry Steel, John Coker, Rodney Ford)
FourPlay String Quartet (Players: Lara Goodridge – violin and vocals, Tim Hollo – viola and vocals, Shenton Gregory aka Shenzo Gregorio – viola and vocals, Peter Hollo – cello and vocals)
The Davidson Brothers (Players: Hamish Davidson – fiddle,banjo, guitar, Lachlan Davidson – fiddle, mandolin, guitar, Bryan Sutton- guitar, Randy Kohrs – dobro, Dennis Crouch – bass, Travis List – guest vocal)

Winner:
FourPlay String Quartet (Players: Lara Goodridge – violin and vocals, Tim Hollo – viola and vocals, Shenton Gregory aka Shenzo Gregorio – viola and vocals, Peter Hollo – cello and vocals)

Best band featuring a fiddler – alternate

Winner:
CODA ( Players: Nick Wales – viola, keyboard,electronics, Naomi Radom – violin, melodica, Jared Underwood – drums,octapad, Oliver Smith – bass, Bree Van Reyk – vibraphone, percussion)

Best CD by a fiddler as soloist

Winner:
‘Farewell to Old England Forever’ – Jenny Thomas

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
‘Calling Mission M.U.’ by CODA
‘Now to the Future’ FourPlay String Quartet
‘Frenzee’ by Fiddlers Feast

Winner:
‘Frenzee’ by Fiddlers Feast

Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner:
The Late Don Harper

Best fiddle teacher

Winner:
Kylie McIvor

Best fiddle composition

Finalists:
‘Black & White’ by Marcela Taylor
‘Mojo’ by The Davidson Brothers
‘Lock, Stock and Two Smoking Bostocks’ by The Bostocks

Judges’ Commendation:
‘Mojo’ by The Davidson Brothers

Winner:
‘Black & White’ by Marcela Taylor

Youth Achievement Award

Winner:
Jess Randall

Winners & Finalists – 2006

Best fiddler soloist

Finalists:
Ian Cooper
Marcela Koldova
Andy Baylor
Peter O’Shea
Mykl Lozin

Winner:
Ian Cooper

Commendation:
Marcela Koldova

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
CODA
Davidson Brothers
The Bostocks
Cin Cin
The Audreys

Winner:
Davidson Brothers

Commendation:

CODA

Best CD by a fiddler as soloist

Finalists:
Big Band – Ian Cooper
Myklectics – Mykl Lozin
Illawarra Suite – Tribute to Don Harper – Michel MacLean

Winner:
Big Band – Ian Cooper

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
Stay all Night – Davidson Brothers
Foggy Highway – Paul Kelly and the Stormwater Boys
DC and the Richmen – DC and the Richmen
Roadhouse – Smokin’ Joe

Winner:
Foggy Highway – Paul Kelly and the Stormwater Boys

Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Winner:
Raymond Schloeffel

Best fiddle teacher

Finalists:
Jan Cooper
Jane Coleman
Judy Turner
Jane Brownlee

Winner:
Jane Coleman

Best fiddle composition

Finalists:
The Calling – Mykl Lozin
The Common Koel – Nigel MacLean
Lydia’s Jig – Peter O’Shea

Judges’ Commendation:
Lydia’s Jig – Peter O’Shea

Winner:
The Common Koel – Nigel MacLean

Youth Achievement Award

Winner:
The Bostocks

Winners & Finalists – 2005

Best fiddler soloist

Finalists:
Pixie Jenkins
Caleb Richards
Mykl Lozin
Asmira Woodward-Page

Winner:
Asmira Woodward-Page

Best band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
Ian Cooper Quartet – Ian Cooper
The Bostocks – Rachael Bostock
Mason Rack – Mykl Lozin
Dirty Lucy – Jodi Moore

Hey Diddle Fiddle – Caleb Richards

The Trinkets – Jo Lack

Winner:

Dirty Lucy – Jodi Moore

Best CD by a fiddler as soloist

Finalists:
Ian Cooper
Pixie Jenkins

Winner:
Ian Cooper

Best CD by a band, group, ensemble or orchestra featuring a fiddler

Finalists:
Jonah’s Road – Marcus Holden
The Trinkets – Jo Lack

Winner:
The Trinkets – Jo Lack

Lifetime achievement award for excellence as a fiddler/contributor to the furthering of fiddle playing/teaching

Finalists:
Louis McManus
Mykl Lozin

Winner:
Louis McManus

Best fiddle teacher

Finalists:
Peter O’Shea
Mykl Lozin

Winners:
Peter O’Shea
Mykl Lozin

Best fiddle composition

Finalists:
Sean O’Boyle
Ian Cooper
Janette Geri & Mykl Lozin for ‘Olliebod’s Jig’
Anthony Linden Jones
Jodi Moore

Winner:
Janette Geri & Mykl Lozin for ‘Olliebod’s Jig’